Opis

Gra w Tyka znacząco przypomina grę w piłkę nożną. Odbywa się ona jednak na jednej połowie boiska, a w grze uczestniczą minimum trzy osoby. Jeden z uczestników zabaway, w drodze losowania zostaje wybrany na bramkarza, a reszta uczestników biega na boisku, próbując zdobyć gola.

Najważniejszą zasadą gry jest to, że uczestnik tylko raz może dotknąć piłki – stąd też nazwa tyka.  Reguła ta, nieobowiązuje jednak gdy uczestnik utrzymuje piłkę w powietrzu – podbija ją lub wyjdzie za linię połowy – może on wtedy dotknąć piłkę ile razy chce. Dodatkowo zasada ta może być modyfikowana w zależności od preferencji uczestników zabaw. 

Grę wygrywa osoba, która zdobędzie określoną na początku gry ilość goli. Przed rozpoczęciem gry warto również ustalić, na jakich zasadach będzie zmieniany brakarz tak, aby na bramce nie stała ciągle ta sama osoba. Gra w Tyka posiada również inne odmiany, a w tym grę autostop. W tym wypadku na bramce stała osoba, któa najmniej odbijała piłkę. Dodatkowo gra wymagała większej pracy zespołowej.

Wspomnienia

Na przykład gra w Tyka. Polegała na tym, że grały tylko dwie osoby. Jedna osoba na jednej stronie boiska, druga na drugiej. Można było 3 razy piłkę dotknąć. I w ten sposób się uczyło celności na bramkę.’’ - SIEMIANOWICE

‘’Druga gra to było autostop. Nikt nie chciał stać na bramce. Kto najmniej odbił piłkę ten szedł na bramkę. Gra polegała na tym, że można było tylko jeden ruch. Trzeba było się pytać bramkarza czy można zrobić następny. I to uczyło podań i takiej gry zespołowej.’’ -SIEMIANOWICE