Opis

W folklorze dziecięcym, głównie wśród dziewcząt niezwykle popularna była gra w gumę, która zaliczana jest do jednych z najprostszych i najbardziej angażujących zabaw dla dzieci.

Aby zagrać w grę, wystarczy mieć gumę do skakania i niewielką przestrzeń – w gumę można zatem zagrać w domu, na podwórku, ogrodzie, a nawet szkole. Trzeba jednak pamiętać, że do gry potrzeba co najmniej trzech uczestników – dwóch z nich stoi na obu końcach gumy, zaczepiając ją stopami i rozciągając.

Jedną z bardziej popularnych metod gry w gumę jest gra w ,,dziesiątki’’. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykonaniu określonych 10-ciu figur. Zasada jest jedna – figura musi zostać wykonana prawidłowo, aby przejść do kolejnego poziomu. Zabawę wygrywa osoba, która jako pierwsza wykona prawidłowo wszystkie figury, przechodząc tym samym każdy poziom.

Sposobów na grę w gumę jest wiele. Na potrzeby gry można zastosować się do ogólnych zasad bądź też wymyślić swoje własne.

 

Wspomnienia

W szkole na przerwach przeważnie dziewczyny grały w guma właśnie. Albo w te, w klasy. Się tam bawiły. Albo w jednego ognia. Zależy na jakiej przerwie, jak była duża przerwa to można było wyrabiać.’’