Opis

Zabawa w serso to jedna z ulubionych zabaw dzieci z folkloru dziecięcego, która nie wymaga dużego nakładu rzeczowego, aby w nią zagrać – wystarczą wykonane z wikliny lub innego materiału dwie szpady i kółko.

W celu zrealizowania ry, potrzeba co najmniej dwóch uczestników.

Przed rozpoczęciem zabawy, uczestnicy ustawiają się naprzeciw siebie w pewnej odległości, trzymając szpady. Gracz, który rozpoczyna zabawę nakłada kółko na szpadę i wyrzuca je jednocześnie do przodu i w górę, w taki sposób, aby druga osoba, stojąca naprzeciwko miała możliwość ‘’nabicia’’ kółka w locie na swoją szpadę.

Uczestnicy zabawy za pomocą szpady przerzucają między sobą kółko, próbując je w locie złapać. Przegrywa osoba, której jako pierwszej nie uda się złapać kółeczka na szpadę.

Zabawa w serso może trwać naprawdę długo – w zależności od poziomu zmęczenia uczestników i ich chęci do dalszych rozgrywek. Dodatkowo zabawę można wzbogacić w ekstra elementy, w zależności od preferencji uczestników (np. Uczestnik próbuje złapać koło na szpadę stojąc na jednej nodze).

Grę można rozgrywać w dowolnym miejscu, choć w przypadku wysokich rzutów kółkiem z wikliny, najlepiej zagrać w nią na świeżym powietrzu.

Wspomnienia

No my rzucali się. Najpierw się rysowało od 1 do 6 na przykład. Jakieś przeszkody, woda była. Trzeba było przeskakiwać, i się rzucało kamieniem, każdy miał swój kamień. I my rzucali. I potem do dalej to musiałach przeskoczyć jak najdalej. I powracać, z powrotem.