Opis

Aby zagrać w grę, konieczny jest dostęp do trzepaka.

W następnym kroku, w drodze wyliczanki (bądź inną metodą, ustaloną wcześniej przez uczestników) wybrana jest osoba, która będzie ‘’kogutem’’. Pozostali uczestnicy są kurami – ich zadaniem jest zwisanie na trzepaku, tworzenie różnych akrobacji na nim.

Kogut staje kilka metrów od trzepaka, tyłem do kur z zawiązanymi oczami i rozpoczyna odliczanie do wcześniej ustalonej liczby (np. 10,15). W tym czasie, wszystkie kury ustawiają się na trzepaku wedle własnych upodobań.

Kiedy osoba będąca kogutem kończy odliczanie, obraca się, wyciąga ręce przed siebie i podąża w stronę trzepaka z kurami. Zadaniem koguta jest złapanie którąś z kur za dowolną część ciała – rękę, nogę, głowę. Kury widząc starania koguta robią uniki, zmieniają pozycje na trzepaku czy też zamieniają się miejscami – jest jednak jedna zasada: kura nie może zejść czy spaść na ziemię.

Często zdarza się, że osoba będąca kogutem podgląda w trakcie zabawy. Jeśli któraś z kur dostrzeże oszustwo koguta woła: filujesz! Wtedy kogut zobowiązany jest do rozpoczęcia ‘’polowania’’ od nowa, oddalając się tym samym od trzepaka.

Każda osoba złapana przez koguta bądź osoba, która spadła z trzepaka – odpada z zabawy. Podczas następnej gry kogutem zostaje osoba, która jako pierwsza odpadła.

Wspomnienia

No my rzucali się. Najpierw się rysowało od 1 do 6 na przykład. Jakieś przeszkody, woda była. Trzeba było przeskakiwać, i się rzucało kamieniem, każdy miał swój kamień. I my rzucali. I potem do dalej to musiałach przeskoczyć jak najdalej. I powracać, z powrotem.