Opis

Gra w klipa jest niezwykle prosta – aby w nią zagrać, wystarczy kawałek trawnika i dwa kijki, jeden krótszy, a drugi dłuższy.

  • Krótszy kijek powinien być zaostrzny klinowato na obu końcach – mówiąc prościej: z kijka tworzymy ‘’naostrzony po obu stronach ołówek’’. Przygotowane drewnienko będzie naszym klipem.
  • Dłuższy kijek będzie z kolei balasem – podczas zabawy posłuży do podbijania i uderzania klipy.

Zanim rozpoczniemy grę, uczestnicy rysują na ziemi kojtę (kwadrat). Następnie, ustalamy kolejność ‘’chodzenia’’ uczestników. Każdy z graczy na początku swojej kolejki umieszcza klipę na środku kojty (kwadratu) i delikatnie ją podbija uderzając balasem w koniuszek. Jeśli klipa wypadnie z kwadratu, oznacza to ‘’skuchę’’ i grę przejmuje kolejny gracz. Głównym celem w grze jest wybicie za pomocą balasu klipa na jak najdłuższą odległość, która mierzona jest za pomocą balasu – cała długość balasu to jeden punkt dla uczestnika. Zabawę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie określoną liczbę punktów.

Wspomnienia

‘’Jest to kawałek zaostrzonego partyka z obydwu stron. I to wyglądało tak. (pokazuje). To była świetna zabawa ruchowa. Zawsze graliśmy w ten sposób, że się kładło to na ziemię. Uderzało się patykiem żeby podrzucić i drugi ruch, żeby to uderzyć. I się potem tym patykiem liczyło jak daleko to poleci. Kto dalej ten wygrał. Woźny nam robił te patyki. Albo mój wujek miał warsztat to nam to wyciosał z kija.’’  - ZABRZE