Opis

Kapsle z saletrą to zabawa, która bardzo często określana jest również mianem bączków czy świstaków.Zabawa należy do aktywności pirotechniczych i jest bardzo popularna w folklorze dziecięcym.

W celu przygotowania zabawy, uczestnicy potrzebują następujących rzeczy: kapsli (najczęściej wykorzystywano te po wódce), saletry spożywczej i cukru. W pierwszej kolejności należy przygotwać mieszankę saletry i cukru. Następnie, mieszankę umieszczamy w kapslu i szczelnie zamykamy, pamiętając jednocześnie o wykonaniu drobnych otworów w celu podpalenia materiału.

Gotowe kapsle można podpalić – podpalony kapsel zaczyna się kręcić wokół własnej osi i wystrzela w górę, wydając przy tym głośny świst. Należy jednak pamiętać, że zabawa nie należy do najbezpieczniejszych i warto zachować ostrożność. Dodatkowo, kapsle z saletrą należy odpalić w miejscu, w którym nie będziemy zagrażać innym osobom czy przedmiotom (np. Samochodom)

Wspomnienia

‘’Jak byłem starszy to puszczaliśmy kapsle z saletry. Z butelek się brało kapsle z półlitrówek. One były tak zbudowane, że na dnie był taki tekturowy okrąg. Następnie się do tego kapsla się mieszało saletrę z cukrem. No i najczęściej mieliśmy tego kilogram albo dwa. Do kapsla się wysypywało. Zakrywało się to tą tekturą. Kapsel się odwraca i robiło dwie dziury. Jedna osoba trzymała kapsel, a druga podchodziła z zapałką. I ten kapsel startował jak rakieta. To było coś bardzo ciekawego. Gdzie te kapsle poleciały to było nie do przewidzenia. My nie myśleliśmy nad tym jak to działa tylko chcieliśmy mieć szpas. Czasami kapsle spadały na dach samochodu to trzeba było uciekać. Od tej zabawy na asfalcie zostawały takie czarne ślady.’’ - SIEMIANOWICE