Opis

Gra w kamienie – bo tak też nazywano grę w ciupy to bardzo prosta gra do której potrzeba kamyczków różnej wielkości i terenu do gry – może to być na piasku, ziemi, betonie lub kocu. Przed rozpoczęciem gry, uczestnicy rozsypują kamyczki na przygotowanym terenie, pozostawiając w dłoni jeden dla wszystkich graczy, który będzie służył do podrzucania.

Zabawa polega na podrzucaniu jednego kamyczka w górę i jednoczesnym zgarnięciu kolejnego kamyczka, rozsypanego na ziemi w taki sposób, aby zdążyć złapać również kamień, który wyrzuciliśmy w powietrze.

Brzmi prosto? Skądże! Jest jedna bardzo ważna zasada, której stosowanie znacznie podnosi poziom trudności gry, a mianowicie: podrzucamy i łapiemy kamień tą samą dłonią! Zabawa trwa dalej. Podrzucamy kamyczkiem i próbujemy zebrać kolejny kamyczek. Gra trwa do momentu, aż uczestnik zbierze wszystkie kamyczki. Jeśli z kolei uczestnik nie zdoła złapać rzuconego kamyczka bądź podnieść kolejnego z ziemi – odpada z gry.

Wygrywa osoba, której uda się zebrać wszystkie kamyczki. Kolejnym etapem gry jest rzucanie parami, trójkami, a następnie czwórkami. Z kolei ostatnim i najtrudniejszym etapem jest wyrzucanie i łapanie kamienia z grzbietu dłoni – wysuwamy dłoń przed siebie, łączymy i prostujemy palce. Kamienie kładziemy na grzbiecie dłoni na śródręczu i wyrzucamy je w górę w taki sposób, aby złapać je w tę samą dłoń.

Wspomnienia

No my rzucali się. Najpierw się rysowało od 1 do 6 na przykład. Jakieś przeszkody, woda była. Trzeba było przeskakiwać, i się rzucało kamieniem, każdy miał swój kamień. I my rzucali. I potem do dalej to musiałach przeskoczyć jak najdalej. I powracać, z powrotem.