Opis

Baba Jaga patrzy jest popularną zabawą wśród dzieci, w której uczestniczyć powinno co najmniej kilkoro dzieci.

Spośród uczestników zabawy, należy wybrać jedną osobę, która będzie Babą Jagą. Osoba wyznaczona na Babę Jagę, znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy – jest odwrócona tyłem do grupy lub ma zamknięte oczy.

Uczestnicy zabawy muszą przebyć odległość dzielącą ich od Baby Jagi, aby wygrać grę. Jest jednak pewna zasada – dzieci mogą zbliżać się do Baby Jagi tylko wtedy, gdy jest ona odwrócona do nich tyłem i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

Po wypowiedzeniu tych słów Baba Jaga się odwraca, a wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie można się ruszyć, mówić czy też śmiać się!

Baba Jaga czujnym okiem obserwuje uczestników zabawy, próbując ich tym samym sprowokować do reakcji – może ich na przykład próbować rozśmieszyć. Gdy tylko któryś z uczestników się poruszy bądź zaśmieje, wraca na start i zaczyna zabawę od początku.

Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Zwycięzcom zabawy zostaje osoba, która jako pierwsza dotrze do Baby Jagi. W ramach nagrody to właśnie zwycięzca zostaje Babą Jagą w kolejnej rundzie!

Wspomnienia

‘’Jest to kawałek zaostrzonego partyka z obydwu stron. I to wyglądało tak. (pokazuje). To była świetna zabawa ruchowa. Zawsze graliśmy w ten sposób, że się kładło to na ziemię. Uderzało się patykiem żeby podrzucić i drugi ruch, żeby to uderzyć. I się potem tym patykiem liczyło jak daleko to poleci. Kto dalej ten wygrał. Woźny nam robił te patyki. Albo mój wujek miał warsztat to nam to wyciosał z kija.’’  - ZABRZE